eSports VainGlory International Premier League

[VIPL2] Finaller Önizlemesi: Ardent Alliance vs. Invincible Armada

Halycon Fold’un temel taşları sarsıldı ve Ardent Alliance geçen sezonun galibi GankStars Sirius’a karşı galibiyeti garantilerken Twitter boyunca farkedilebilir bir şok etkisi yarattı. Şimdi, finallere ve isimlerinin hakkını verip bütün bu sezon boyunca yenilmeyen Invincible Armada ile yüzleşmeye gidiyorlar. Bu final üçlü maç eşleşmesi çoğumuzun öngöremediği, ancak hepimizin heyecanla beklendiği bir karşılaşma. Bu takımların kriterlere nasıl uyduğuna bir göz atalım.

Invincible Armada [5-0]

Tartışmasız finalist, Invincible Armada, VIPL şampiyonu olmak için ikinci bir denemeye aç ve bunu belli ediyor. Bu sezon baştan sona, rakipleri büyük amaçlarına doğru ilerlerken onlar için dikkat dağınıklığından başka bir şey olmadı. Kadrolarına druid’i(koridorcu) eklediklerinden beri, tam havalarındalar, hiçbir zayıflık göstergesi yok.

Onlar aynı zamanda çift CP kombinasyon kralları, bütün sezon boyunca kristal gücünden başka hiçbir şey oynamadılar. Çift CP bana şok edici gelirken (NA bölgesi ve metasından geliyorum), Kore’li takımları izlerken gördüm ki o bölgede bu daha da yaygın. Eğer Invincible Armada bu şampiyonluğu kazanırsa, birkaç bölgede de daha fazla çift CP uygulamasını göreceğimize iddiaya girerim.

Ardent Alliance [5-1]

VIPL’in acemileri olarak, Grup B’ye(nam-ı diğer “Ölüm Grubu”) girip diğer taraftan yenilmeden çıktılar. Buna geçen sezonun ikincileri Hunters’a karşı olan maçları da dahil. Yarı finallerde gruba fan favorisi ve geçen sezonun şampiyonu GankStars’a karşı zayıf takım olarak girmişlerdi. Gankstars’a karşı üçlü maç serisi kreşendo ile oynandı, finalde ise tam bir otorite ile son buldu. Sonunda, bu final maçlarında olmayı hak ettiklerini kanıtladılar.

Ardent’in kahraman ve takım kompozisyonundaki seçimleri son derece alışılmadık Ardan/Adagio/SAW ve biraz daha az alışılmadık Glaive/Kestrel/Vox şeklindeydi. Bu her eşleşmeye biraz daha yenilik getirmeye eğilimli olan düşünür ve yenilikçi takım, Ardent’in rakiplerinin anlamasını zorlaştırarak, draft aşamasını endişelendirici bir süreç haline getirmek istiyor.

Düşünceler ve Tahminler

Ben druid’in(koridorcu) Invincible Armada’nın en büyük gücü, ancak aynı zamanda en büyük zayıflığı olduğu konusunda ısrar ediyorum. Eğer karşılarına çıkan takım, takım savaşında druid’e odaklanır ve onu indirebilirse, savaşın geri kalanı da ona göre devam edecektir. Bununla birlikte, bunu deneyen takımlar gördüm ve druid basitçe mükemmel pozisyon almasına ek olarak anlaşılması oldukça zor biri olduğunu kanıtladı. O kısaca, yakalanmıyor.

Ardent Alliance büyük olasılıkla Invincible Armada’yı tetikte tutmak için bize daha alışılmadık kombinasyonlar ve stratejiler gösterecek. Buradaki dezavantaj meta dışı bazı stratejilerin oldukça riskli olduğunu göstermesiydi, sadece Ardent için değil, bütün sıradışı, oldukça çılgın kombinasyonlar deneyen takımlar <öhmm, öhmm> gezici Taka <öhmm> için böyle.

Cidden düşünüyorum ki bu iki takımdan birinin galibiyeti kazanacağını bilerek rahat uyuyabilirim. İkisi de bunun için çok çalıştı ve hakediyorlar. Hangisinin avantaja sahip olduğunu öngörmem gerekirse, oyumu geçen sezonun iki finalistini de yenen Ardent’e verirdim.

İki takıma da şanslar dilerim. Fanlarınızı gururlandırın!


3.lük ve final maçları OGN Global Twitch kanalında 9 Ocak 18:00’da yayınlanacak. Eğer maçları canlı izleme şansınız olmazsa, her zaman OGN’in geçmiş yayınlar sayfasından onları izleyebilirsiniz. Tadını çıkarın!